دسته بندی قطعات و لوازم يدكي

گنجشک رنگی یا قناری!

گنجشک رنگی یا قناری!!
استعاره استفاده شده این روزها در فضای فروشگاه های اینترنتی رونق خوبی پیدا کرده و دامنه آن به سطح فروشندگان قطعات و لوازم یدکی خودرو نیز رسیده است.
آنچه باید خیلی صریح خدمتتون ارائه کنیم این که در مورد برخی قطعات و لوازم یدکی خودرو بدلیل مشترک بودن بین چند خودرو مختلف برخی فروشندگان قطعه ارزانتر را با نام خودرویی که گرانتر است معرفی می کنند. خوب مطلب را کمی دقیق تر با ذکر یک مثال بازگو می کنیم دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ مجموعه خودروهای پژو 405، سمند معمولی، پژو پارس با خودرو زانتیا 1800 مشترکا" قابل استفاده هستند بسته بندی برخی برندها برای این دو گروه خودرو تمایز خاصی ندارند نظیر کیت کلاچ مدل والئو-VALEO سبز فرانسه و صرفا" شماره فنی مندرج بر روی جعبه های آن بیانگر  تمایز آنها است. یعنی دیسک و صفحه و بلبرینگ مدل والئو سبز که با لیبل امنیتی هرینگتون-HARINGTON دربازار فروخته می شود برای خانواده پژو405 /پارس/سمند و زانتیا 1800 دو محصول مختلف با دو کد فنی متفاوت دارد ولی از آنجا که این دو محصول قابل نصب بر روی تمامی این خودروها هستند بسیاری از مالکان خودروهای پژو 405/پارس/سمند برای ارتقاء کیفی خودرو خود نسبت به خرید و نصب دیسک و صفحه والئو سبز مدل زانتیایی اقدام می کنند ولی به ندرت کسی برای خودرو زانتیا1800 خود اقدام به خرید و نصب دیسک و صفحه والئو سبز طراحی شده برای پژو 405/پارس/سمند می کند هر چند این امکان وجود دارد.
حال آنچه مسلم است فروشندگانی که قصد سوء نداشته باشند هر محصول را با نام خودش معرفی و در خصیصه ها یا توضیحات فنی امکان نصب بر روی انواع خودرو را مشخص کرده تا مشتریان انتخاب درست داشته باشند. آنچه اخیرا" با آن در همین حوالی در یکی از فروشگاه های اینترنتی روبه رو شدیم این بود که آن فروشگاه دیسک و صفحه والئو سبز فرانسه مخصوص پژو 405/پارس/سمند که قابل نصب بر روی زانتیا 1800 نیز هست را با نام دیسک و صفحه والئو سبز زانتیایی 1800 معرفی کرده و به نوعی عوام فریبی نموده است. پایان همه این ماجراها آنجاست که این دو مدل دیسک و صفحه با وجود شباهت بالای بسته بندی اختلاف قیمتی حدود 70هزار تومانی دارند و اگر مشتری دقت نظر نشان ندهد و یا در زمان مراجعه به مکانیک آلارمی دریافت نکند خوشحال خواهد ماند که دیسک و صفحه زانتیایی که همه مثلا" 310هزار تومان می فروشند را 240هزار تومان خریده است.
آنچه در بالا اشاره شده مثالی واقعی و عینی بود که با توجه به شناختی که ما از مجموعه قطعات و لوازم یدکی خودرو داریم در مورد بسیاری از قطعات قابل پیاده سازی است لذا پرداختن به دیسک و صفحه والئو-VALEO خودروهای پژو و زانتیا تنها یک مصداق مشاهده شده است. البته ترفندهای بیشتری هم نظیر فروش کیت تایم اورجینال خودرو ال90-L90 ساخت ترکیه به جای ساخت فرانسه که علاوه بر بسته بندی کد محصول تقلبی هم بر روی آن حک شده وجود دارد که در مقالات قبلی بدان پرداختیم. اگر بخواهیم کمی از استرس شما مشتریان عزیز بکاهیم باید بگوییم هرگونه خرید از چنین فروشگاه های نا سالمی را متوقف کنید و همواره سعی کنید از طریق مشاوره با افراد مطلع نه صرفا" فروشگاه هیدیکا بلکه هر مرجع مطمئنی آگاهی لازم را کسب و سپس خرید کنید.