دسته بندی قطعات و لوازم يدكي

ضمانت کالا

ضمانت کالا در هیدیکا
مطابق آخرین بررسی‌های ما از مشتریان فروشگاه یکی از مهمترین دغدغه‌ها و چالش‌های پیش رو شفاف‌سازی شیوه ضمانت کالای خریداری شده نزد مشتریان بوده که در این ره‌نگاشت به آن خواهیم پرداخت.
ضمانت کالاها دو بعد اصلی دارد:
  1. ضمانت اصالت کالا
  2. ضمانت کیفیت کالا
ضمانت اصالت كالا
ضمانت اصالت کالا بدان معناست که ما محصولی را که با یک برند تجاری معلوم مثلا" valeo, dayken,TEXTAR شایان صنعت, شرکت ایران خودرو و ..  به شما عرضه می‌کنیم اصل باشد و تقلبی در میان نباشد در واقع محصول متعلق به همان برندي باشد كه بر روي جعبه آن قيد شده است. لذا در بعد ضمانت اصالت فقط تعلق داشتن آن کالا به برند بسته‌بندی شده مطرح است و بحث کیفیت محصولات آن برند به هیچ وجه در میان نیست.
ضمانت اصالت کالاها کاملا" بر عهده ما در مجموعه هیدیکا بوده و شما می‌توانید اطمینان داشته باشید اگر محصولی با یک برند مشخص را از ما خریدید ولی اصالت آن تایید نشد بدون هیچ گونه هزینه‌ای عودت دهید. حالا دراین میان چند نکته دستوری قابل توجه است که شما مشتریان جهت بهره‌مندی از حقوق خود در جهت ضمانت اصالت کالا بایستی بدان توجه دقیق و ویژه داشته باشید.
اصالت کالا قبل از استفاده و نصب آن بر روی خودرو موضوعیت دارد لذا بعد از اینکه قطعه خودرو خودتان را دریافت نمودید با آرامش تمام به هر مرجعی خواستید نظیر مکانیک, پیامک تایید اعتبار محصول, دوستان خبره و ....  يا هر روشی که شما را مطمئن می‌سازد كنترل كرده و چنانچه شبهه‌ای به جهت اصل بودن آن قطعه پیش آمد به ما اعلام تا تمامی حقوق مادی و معنوی خودتان را دریافت نمایید. ولی چنانچه قطعه را بر روی خودرو خود نصب نمودید به منزله تایید اصالت کالا از سمت شما مشتري گرامي بوده و قطعه مستعمل شده دیگر جایی برای بررسی اصالت نخواهد داشت.
در اینجا لازم میدانیم چندتا خاطره آبدار و دل‌نگیز در خصوص برخی مشتریان خودمان برای شما بازگو کنیم که نگرانی‌هایتان رفع گردد.
خاطره اول- مطابق قوانین صنفی هیچ تعمیرگاهی اجاز فروش قطعه ندارد که این مهم صرفا" با هدف حفظ حقوق مشتریان تدوین شده (بدلیل محدودیت وقت دلایل آن را به وقت دیگری وا می‌گذاریم) ولی در این بین هستند مکانیک‌های محترمی که بدلایل ناشناخته بدون هیچ علت کارشناسی به محض روئیت قطعه انگ تقلبی بدان می‌زنند و تاکید می‌کنند ما اصلش رو در همین نزدیکی‌ها داریم. علت‌هایی که تا کنون در مورد تقلبي بودن قطعه توسط مکانیک طرح شده از این قرار است:
قیمت دیسک و صفحه تندر 90 (ال-90) اورجینال 320هزار تومان است چطور ممکنه 280هزار تومان بدهند من خودم از بازار خرید عمده می‌کنم 310هزار تومان!!!!!!
شايد بد نباشد آن جمله معروف را نقض كنيم و بگوييم برخي ارزاني ها با حكمت است! ما ارزان ميفروشيم چون واسطه ها را حذف و با سياست سود كم بدنبال جذب مشتريان ارزشمندي چون شما هستيم.
باید عرض کنیم اولا" این مکانیک خلاف قوانین خرید عمده قطعات می‌کند از طرفی احتمالا" ایشان بعد از چند دست واسطه به این قیمت خریدن كه قيمت اينقدر بالا تمام شده و یا بعد از خرید به قیمت پایین برای اینکه دروغی نگفته باشند بین خود و شاگردش چندبار بصورت کلامی (صوري) معامله جاری می‌کنند تا اینکه کیت کلاچ ال90 به قیمت 310 هزار تومان بیافتد. در کل به شما توصیه داریم وقتی قطعات ما را نزد مکانیک می‌برید قیمتی بالاتر از سطح بازار اعلام کنید آنگاه پیش‌بینی می‌کنیم بجای آنکه بگویند کالا اصالت ندارد خواهند گفت اصلی هست ولی گران خریدی داداش!!  
خاطره دوم – در مقالات قبلی هم اشاره کردیم شرکت‌های سازنده قطعات خودرو دائما" در حال بروزرسانی فرآیند تولید هستند و در برخی موارد ظاهر قطعات دچار تغییراتی می‌شوند که آن هم از جنس بهبود محصول است. فرض کنیم مکانیکی در یک شهر دور افتاده آخرین باری که یک قطعه مشخص را تعویض کرده یکسال پیش بوده و به محض روبه‌رو شدن با همان قطعه در ظاهر جدید بدون بررسی این تغییرات نزد مراجع ذی‌صلاح آن را نپذیرفته و انگ غیر اصالت به کالا می‌زنند. در اینگونه موارد سعی می‌کنیم مکانیک را متوجه موضوع نماییم ولی اگر نشد اصلا" اصرار نداریم و کالا را مرجوع می‌کنیم.
 خاطره سوم – این خاطره جنبه تخیلی داشته و اصلا" وجود خارجی نداره ولی شما خوب توجه کنید. کسی هست که اصلا" وجدان نداره و شمشیر رو برای ما از رو بسته!!
بعد از روئیت کالا بدون اینکه قیمت کالا را مبنا قرار دهد با اطمینان و تجربه 30ساله اعلام می‌کند قطعه تقلبی است. خوب حالا فکر کنید شما قیمت رو هم بالا گفتید ولی باز هم مکانیک تاکید دارد قطعه تقبلی هست لذا هر عقل سلیمی به قطعه شک خواهد کرد. بعد از اینکه این مهم به ما اعلام شود کارشناس فنی جهت برسی نظر مکانیک وارد تعامل می شوند ولی مرغ مکانیک یک پا دارد و می‌گوید آقا وقت من رو نگیر یا برو از اون لوازم فروش اونطرف خیابان یک قطعه اصلی بخر یا اگر من این قطعه رو ببندم مسئولیتش با خودت!
حالا شما می‌مانید وسط این دعوا چه کنید. اگر قطعه ما رو ببندی کافیه مکانیک بی حوصله کار کنه قطعا" بعدش به مشکل خواهید خورد اگر برید اون طرف خیابان باید 30 تا 40 درصد گرانتر خرید کنید.
ما در این مواقع از مکانیک می‌خواهیم ادعای خود در مورد تقلبی بودن قطعه را زیر فاکتور بنویسد و امضاء کند که تا کنون چنین پهلوانی نیافتیم و همیشه در این موارد مشتری را از درب مغازه بیرون انداخته و جواب تلفن هم نمی‌دهند. خطر بزرگی که در این میان وجود دارد اینه که مکانیک قطعه رو بد نصب کنه تا هم ما رو متهم کنه و هم شما را قانع کنه تا دفعه بعد حساب کار دستتون بیاد. خدا رو شکر که این ماجرا تخیلی بود.
 
ضمانت کیفیت کالا
ضمانت كيفيت كالا صرفا" به كيفيت كالاي اشاره شده در هر برندي بستگي دارد و اين مهم به خود شركت ارائه كننده برند بر مي گردد و تابع قوانين آن مي باشد. حال اگر در اين ميان كساني به شما ضمانت كيفي كالايي را ارائه مي كنند كه هيچ نماينده رسمي در كشور ندارد سخني گزاف بيش نگفته اند و فقط تيري در تاريكي انداخته اند.
در اين بين برخي محصولات خارجي توسط شركت هاي داخلي و يا برخي بيمه ها ضمانت شده اند كه دقيقا" تابع قوانين آنها هستند. لذا برخي محصولات با برند هاي خارجي كه هيچ مرجع رسمي براي ضمانت كيفي ندارند هيچ كس حتي ما مسئوليتي در جهت كيفيت آن نخواهيم داشت. البته ما همواره بر اساس تجربه چندين دهه خود و با بهره مندي از نظرات شما مشتريان و مكانيك هاي معتبر بهترين و شناخته شده ترين برندها را عرضه كرده و به هيچ وجه محصولات بي كيفيت را عرضه نكرده و نخواهيم كرد. چه بسا برند خوش نامي كه ضعف كيفي داشته باشد را كنار بگذاريم. با اين وجود هروقت با مشكل كيفي يك قطعه برخورد كنيم بلافاصله تيم كارشناسي جهت بررسي دقيق آن فعال مي كنيم و تا حصول نتيجه دقيق دست از بررسي بر نداشته و همواره نظر مثبت مشتريان ارزشمند را جلب مي كنيم.
در اينجا لازم ميدانيم آن جمله معروف را تاييد كنيم و بگوييم هر ارزاني بي حكمت نيست!
خوب قطعا" وقتي ديسك و صفحه خودرو يكسان در دو برند مختلف 80 هزار تومان تفاوت قيمت دارند قطعا" داراي اختلاف كيفي هستند پس اگر شما برند ارزانتر را انتخاب كرديد نبايد بدليل پايين بودن شتاب يا دوره عمر آن ما را سرزنش كنيد لذا توصيه مي كنيم قبل از انتخاب برند هر قطعه بررسي هاي لازم را از مكانيك، اينترنت و يا كارشناسان ما داشته و سپس آگاهانه انتخاب متناسب با نياز خود نماييد.