دسته بندی قطعات و لوازم يدكي

فروش ویژه

فروش ویژه یا شوخی با جیب مشتری
در این ره نگاشت درصدد آنیم که طرح های فروش ویژه با درصد تخفیف بالا که در اکثر فروشگاه های اینترنتی رایج است را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.
آنچه این روزها در فروشگاه های اینترنتی مد شده و همه فقط فیگور آن را بلد شدند نه عمق فهم آن را چیزی نیست جز فروش های ویژه!! فروش هایی که در نگاه اول شما را حیرت زده می کند ولی بعد از انجام آن خرید و در آینده نه چندان دور خواهید دانست درصد تخفیف های حیرت انگیزی که شما را به دام آن خرید انداخت سرابی بیش نبودند. فروش ویژه یک روش بازاریابی حرفه ای, علمی و آکادمیک در سطح دنیا بوده که در برخی فروشگاه ها فقط با نگاهی سودجویانه راه اندازی می شوند که در ادامه به ابعاد آن خواهیم پرداخت.
بعد مثبت فروش ویژه آنستکه یک فروشگاه اینترنتی معتبر با به حداقل رساندن سود خود در تعداد معدودی از کالاها قصد دارد تجربه یک خرید خوب را برای مشتری خود رقم بزند تا بدینوسیله با دست آورد خوش نامی برای خود نزد مشتری مقدمه یک پیوند مستحکم را طرح ریزی نموده و با استمرار آن آینده را از آن خود نماید. مسلما" برای انجام چنین طرحی بایستی هزینه ای غیرقابل بازگشت از محل سرمایه های خود انجام دهیم تا با تحقق اهداف فروش در آینده به سودآوری در کل چرخه فروش محصولات برسیم.
آنچه از این تعریف بر می آید بایستی به کمک ابزار فروش ویژه مقدمه ای برای ماندگاری مشتری مهیا کرد تا مشتریان بر پایه خوش نامی آن فروشگاه خرید مجدد را تکرار کند نه آنکه مشتری را وارد فضای ذهنیت مثبت کرد و سپس شروع به فروش سایر محصولات با قیمت های غیررقابتی کرد. کمی به عقب برگردیم و تو همین کشور عزیزمان ایران دقیق بشیم از پشت عینک, برخی از این فروشگاه های اینترنتی را خواهیم دید که حالا که از نردبان کلیک کردن های همه روز ما بدینجا رسیده اند چگونه مشتریان را از یاد بره اند. این مسئله الزاما" بدان معنا نیست که چنین فروشگاه هایی گران فروشی می کنند نه بلکه می توان گفت آنها دیگر حاضر نیستند با کاهش قیمت ها تا حد ممکن منافع مشتریان را افزون کنند آره آخه حق دارند دیگه وقتشه به ثروت برسند و به قولی مایه دار بشند!!!!
نه شما اصلا" نگران اون فروشگاه اینترنتی که تا صبح بلند میشید میرین رو سایتش و فروش ویژه هاشو میبینی و فکرته که کارش درسته نباش ,آخه همین گوشی که تو دستته ازش خریدی راضی هم هستی قیمتش هم از بقیه بالاتر نبوده دیگه پس همه چی حله!
نه دوست من اگر یک فروشگاه اینترنتی به این تخصص کسب کرده در این حرفه سوگند یاد کرده باشه باید طوری عمل کنه که تا اینکه صبح میای رو سایتش متوجه کاهش قیمت در تمامی محصولات بشی حتی اگر شده خرجشو کم کنه تا من و شما کمتر هزینه کنیم نه اینکه دیگه وقتی رفت رو سکوی قهرمانی ایستاد باهات عکس یادگاری هم نندازه و تو مجبور باشی هزینه ها را اونطوری که اون صلاح میدونه بپردازی.
تنها سودی که در فروش ویژه قابل تعریف است هزینه های سربار می باشند که آنهم حداکثر 3% می باشد. حال آنکه در این میان برخی فروشگاه ها با اعمال سود 50% به فکر خودشان فروش ویژه دارند البته اینان نخبگان بازارند و فقط دریافته اند این پنل فروش ویژه را راه بیندازند که مبادا سایت فروششان دمده و عقب مانده نشان بدهد.
آنچه از این گذار می توان برداشت نمود آنستکه قطعا" یک فروشگاه نخواهد توانست از محل درآمد فروش های ویژه کسب و کار خود را استمرار دهد ولی این هم نمی تواند علت آن باشد که از این ابزار اصولی و درست از جیب مشتریان سوء استفاده نمود. به عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی با 1000 قلم کالا را در نظر بگیرید که روزانه 10 کالا با فروش ویژه به مشتریان با همان سود کارمزدی یعنی حداکثر 3% عرضه کند حال سوال اینجاست این فروشگاه درآمدهای خود را از محل سایر کالاهای فروشگاه با چه نرخی تامین می کند؟ 10% یا 90%!!!!!
آره دقیق و شفافش همینه شما باید فروش ویژه را در حدی داشته باشید که مجبور نشوید برای جبران هزینه های فروشگاه خود از جیب یه عده دیگه برداشت کنید. آیا منصفانه تر نیست تخفیفات فروشگاهی خودمون را به گونه ای تنظیم کنیم که منافع ناشی از تخفیف گرایی عاید همه مشتریان و با یک نسبت منصفانه گردد!!! نه اینکه هر کس شب یلدا بخره مشتری خوب به حساب بیاد و 40% تخفیف بگیره و هر کس دیر برسه باید بیشتر پول بدهد!!
آره جریان برخی فروشگاه های اینترنتی که دست بردار هم نیستند همینه البته نه همشون یا بهتر بگم هممون. البته برخی از فروشگاه های همکار ما پاسخ بدی هم ندارند و معتقدند مشتریان برای هر کالایی که از ما میخرند همه جوانب امر رو سنجیدند و معتقدند ما بهترینیم پس جای گله گذاری نیست.
 
ما در مجموعه هیدیکا بر این باوریم:
اگر قرار شد روزی فروش ویژه داشته باشیم این ابزار را مقدمه ای برای ارتباط مستمرتر با مشتریان خود کنیم و قیمت سایر محصولات را بگونه ای تنظیم کنیم که این حس خوب خرید برای همیشه در ذهن مشتری ماندگار بشه. اگر قرار شد مشتری پس از خریدن کالای فروش ویژه در دام ما برای خرید کالای گران بیافتد آنگاه هیدیکا فروشگاهی کلاش و حقه باز خواهد بود.
آنچه در این سالهای ارتباط با مشتریان خودمان رقم زده ایم آنست که تمامی کالاهای ما بایستی بر اساس وضعیت موجود فروشگاه با برخورداری از مزیت رقابتی قیمتی تحت هر شرایط به مشتری عرضه شوند و هیچگاه اجازه نخواهیم داد برای رونق بخشیدن به کسب و کارمان هزینه ای را که جهت فروش ویژه ها به خودمان متحمل می کنیم از محل سایر کالاها از جیب دیگر مشتریان برداریم و این نه تنها با مبانی فروش ویژه در تضاد است چه بسا غیرشرافتمندانه و غیر اخلاق حرفه ای در گروه هیدیکا قلمداد می گردد.
به جرات می توانیم ادعا کنیم آنچه در فروشگاه هیدیکا رقم خورده شما با یک فروشگاه تمام فروش ویژه روبه رو هستید که برای تمامی محصولات در بالاترین سطح ممکن تخفیفات را اعمال نموده ایم و بزودی بر اساس حمایت های شما مشتریان عزیز به محض حصول اهداف برنامه ای کسب و کارمان قیمت ها را تا پایین ترین سطح ممکن کاهش خواهیم داد و این مسیر برای همیشه ادامه خواهد داشت.
خوب حالا شما مختارید باز روزانه بری رو سایتش با کلیک زدنت افتخار براش بخری و اون هم اصلا" به خودش سخت نگیره و اصلا" فکری جدی برای بهبود قیمتاش و کیفیتش نکنه!!