دسته بندی قطعات و لوازم يدكي

تقویت دیسک و صفحه

در این ره نگاشت قصد داریم به مقوله اختراع شده مکانیک دانشمند ایرانی در زمینه

تقویت دیسک و صفحه بپردازیم.
لذا اگر این موضوع برای شما خواننده گرامی جذابیت دارد به مطالعه این مقاله ادامه دهید.
آنچه این روزها در برخی گوشه کنار این شهر به چشم میخوره و بعضا" توهینی به شعور آدم های باسواد مثل شما عزیزان قلمداد میشه اینه که گفته میشه:
تقویت دیسک و صفحه خودرو شما در کمترین زمان و هزینه ممکن در اسرع وقت!!!! هماهنگی فقط با وقت قبلی! تازه وقتی هم که با چنین افرادی وارد گفتگو می شوید دلایل عجیبی در این خصوص از زبان مکانیک ماهر خواهید شنید که پشت تمامی مخترعین حوزه خودرویی و طراحان حال حاضر دنیا به لرزه در خواهد آمد.

آری واقعیت همین است!!! خوب می رویم سراغ پیدا کردن پرتغال فروش.

هرچند ما در مجموعه هیدیکا نیز به هر آنچه دست یافته ایم علاوه بر معلومات علمی به شدت تحت تاثیر جریان تجربه اندوزی بوده و در زمینه خودرویی افرادی چون هوندا و فورد مهندسانی بودند که از مسیر تجربه منجر به پیدایش کارخانجات خودروسازی مطرح جهانی شدند. لذا در عین حال که تجربه ارزشمند و مهم است بایستی به علم و افراد محقق احترام گذاشت و همواره از سر انصاف و منطق سخن گفت نه آنکه جهت زر اندوزی خودمان دست به نشر هر کذبی بزنیم.

خوب در خصوص مبانی مهندسی طراحی یک قطعه بایستی مقوله را با مفهومی تحت عنوان طراحی بهینه آغاز کنیم. لوپ کلام در این اصطلاح (طراحی بهینه) بدین معناست که طراحان در سرتاسر جهان در هر کجایی هر وقت یک قطعه را طراحی می کنند توجه دارند آنچه را طراحی می کنند که در نهایت ساخته خواهد شد به لحاظ قیمتی مقرون به صرفه باشد. کیفیت قطعه را تا حدی بالا می برند که علاوه بر رعایت الزامات کیفیتی و ایمنی هزینه تمام شده منطقی باشد. حتی هزینه یک قطعه بایستی متناسب با کلاس قیمتی آن خودرو باشد. این مقوله ابعاد دقیق و گوناگونی دارد که در این مرور کوتاه سعی کردیم به فهم حداقلی از آن برسیم.

در علم طراحی آنچه بسیار حیاتی و مهم قلمداد می شود رعایت ارتباط مشخصه های آن محصول با سایر قطعات یا محصولاتی که در ارتباط با آن به ایفای نقش اصلی خواهند پرداخت که بدان پیکره بندی محصول گفته می شود. مفهوم پیکره بندی در قطعات خودرو را با ذكر يك مثال بازگو می کنیم. سیستم ترمز خودرو متشکل از لنت و دیسک ترمز را درنظر بگیرید که با فشار پدال ترمز لنت بر سطح دیسک تماس بوجود آورده و خودرو را متوقف می کند منطق طراحی بهینه این دو قطعه (لنت و دیسک) اینطور تنظیم شده که جنس لنت در مقابل دیسک نرم تر بوده و به مرور استفاده لنت خورده شده ولی دیسک به سختی سائیده می شود. اگر این دو قطعه هر دو سخت بودن هزینه شما دوبرابر می شد و زحمت بیشتری هم داشتید ولی با اعمال این منطق در طراحی منافع بسیاری حاصل شده است. دقت به ارتباط بین لنت و دیسک برگرفته از مفهوم پیکره بندی در سیستم ترمز خودرو با رعایت الگوی طراحی بهینه بوده که چنین اتفاقاتی را رقم زده است.

لذا گر شما یک سیستم ترمز خودرو رالی سرعت حرفه ای را بر روی خودرو پراید نصب کنید چیزی را از دست نمی دهید مگر عقل را!!
حالا سوال جدی و اساسی که در این بین مطرح می شود آنستکه آیا طراحانی چون کارخانه پژو, رنو و ... این را نمی دانند که می شود دیسک و صفحه را بهبود داد و با چسباندن و یا تعویض یک صفحه کائوچو آن را نرم تر و یا پر شتاب تر کنند و آیا واقعا" اینجا دانشمند مکانیک بهتر میداند؟

با کمی فکر کردن شاید بتوانیم به سوالات جدی زیر برسیم:
آیا هزینه ای که بابت تقویت دیسک و صفحه می پردازیم  در نمودار هزینه – طول عمر قطعه مقرون به صرفه هست؟
از کجا معلوم با نرمتر شدن کلاچ و یا شتاب بالاتر گرفتن خودرو شما این مسئله به همان دلیل رعایت مبانی پیکره بندی به بخش دیگری از خودرو شما صدمه نخواهد زد؟ مثلا" با همین شتاب بالا و ناهمخوانی آن با سیستم ترمز به قعر دره نخواهید رفت البته میتوان ترمز را هم تقویت کرد و کم کم با اعمال این تغییرات سوار یک دستگاه فراری در کالبد پراید شویم!

جمع بندی:
قطع به یقین علم نزد دانشمندان حوزه خودرویی نقصان بالایی دارد که روز به روز در حال پیشرفت است که آن هم عمدتا" مدیون تجربه هستند و تاثیر این پیشرفت در جامعه جهانی در صنعت خودرو مشهود است. ولی این مهم نباید ما را به عنوان مشتریان این قطعه ملعبه دست عده ای سودجو کند که به واسطه ضعف در برخی قطعات جیبمان را خالی و انگشت اتهام را بسوی طراحان و مهندسان زحمت کش این حوزه نشانه بروند. البته شاید در آینده طراحان با الگو گرفتن از بهینه سازی های مکانیک های ما واقعا" دیسک و صفحه بهتری ساختند!
از طرفی بایستی دقت داشت خرید قطعات تقلبی و مشکل دار نه تنها ما را از هدف دسترسی به یک قطعه با کیفیت دور خواهد کرد چه بسا ذهنمان را هم با اهداف چنین سودجویی هایی هم راستا کند.
در پایان یادآور می گردد این مطالب صرفا" نتایج بررسی های شخصی ما بوده و شما مختارید بعد از خرید دیسک و صفحه والئو فرانسه آن را جهت تقویت به دیگران بسپارید و بدانید خودروهای نامبرده شده در این مقاله صرفا" با هدف درک مفهوم بوده و بنده خودم به عنوان یک پراید سوار معتقدم پراید بهینه ترین خودرو شهری در تهران و کلان شهرها است.