دسته بندی قطعات و لوازم يدكي

آرمان مقدس!

آرمان مقدس!!
آنچه در این ره نگاشت بدان پرداخته ایم واقعیتی است که امروزه و البته از گذشته در فضای بازار ایران حاکم بوده ولی نه تنها با آرمان ها و دیدگاه های مدیران مجموعه قطعات خودرویی هیدیکا در تعارض است بلکه در تضاد کامل با منافع و حقوق مشتریانمان بوده و ما قصد داریم با بیان دقیق آن راه خود را از دیگران جدا کرده و آنچه حق مسلم شما عزیزان قلمداد می گردد را به زبان تحریر در آوریم.
اینکه با هر تغییر در عوامل محیطی موثر بر بازار قطعات و لوازم یدکی خودرو برخی افراد سودجو سریعا" اقدام به اعمال تغییرات در محیط داخلی خود بکنند و منافع مشتریان را به خطر بیاندازند امری غیر قانونی، نکوهیده، غیر حرفه ای، غیر شرعی، غیر منصفانه و... می باشد. بله دقیقا" سوال اینجاست که چرا به محض تغییر در قیمت دلار برخی بایستی قطعات خودرویی که بواسطه واردات ارتباط مستقیم با دلار دارند را تغییر داده و آن هم صرفا" افزایش دهند. آنچه مسلم است بعد از هر تغییر در قیمت دلار کالایی که فرآیند واردات آن (که ارتباط مستقیم با قیمت دلار دارد) حداقل 6ماه تقویمی زمان می برد چرا بایستی بر اساس قیمت روز دلار قیمت گذاری شود. مطابق قوانین صنفی هر کالایی بایستی با قیمتی که خریداری شده و بعضا" وارد کشور شده به فروش برسد نه قیمتی که چند ماه بعد اعمال خواهد شد.
متاسفانه این روزها این مسئله به وفور به چشم خورده که بلافاصله بعد از هر افزایشی در قیمت دلار ابتدا شاهد کاهش عرضه آن محصول در بازار هستیم و بعد از مدت اندکی که قیمت دلار در سطح بالاتر تثبیت شد قیمت ها افزایش می یابد و مشتری که شب قبل این محصول را در سایت یا درب مغازه قیمت گرفته بود با مواجه در تغییر قیمت به اجبار و در جهت رفع نیاز مجبور به پرداخت هزینه بالاتری بدون هیچ علتی می گردد.
ما در مجموعه قطعات خودرویی هیدیکا به شدت با این دیدگاه مشکل داشته و به آن معترضیم. اعمال تغییر قیمت ها در سایت فروشگاه ما مسئله ای ناخوشایند قلمداد شده و آن را اتفاقی به ناحق می شناسیم. در برخورد با این فاجعه ی بازار همواره سعی داشته ایم تا حد امکان یعنی جایی که سود خودمان را به سمت صفر میل دهیم از اعمال چنین تغییراتی پرهیز کنیم ولی بایستی بگوییم از آنجا که ما در تمامی قطعات خودرویی مرجع اصلی وارد کننده نیستیم ناخواسته مجبور به تبعیت از این رفتار نا متعارف هستیم.
هرچند در این بین برخی معتقدند با کاهش سطح موجودی کالا این تغییر قیمت ضمانت حفظ موجودی خواهد بود ولی به نظر راهکارهای منصفانه تری هم می توان برای این موضوع یافت که چنین بلایی در سطح جامعه فراگیر نگردد. البته نبایستی نقش واحدهای نظارتی را هم نادیده گرفت ولی آنچه مسلم است با این حجم گسترده از اقلام مصرفی مشتریان واقعا" نمی شود انتظار داشت جز کالاهای مصرف عمومی مردم مسئولین توان کنترل 100% موارد را داشته باشند و این ما مردم هستیم که بایستی در کنار یکدیگر و با حمایت و احترام به حقوق یکدیگر کمک رسان مسئولین باشیم تا خلاء های موجود پر گردد نه آنکه آتش به خرمن بریزیم!
البته همان طور که بیان شد گاها" قطعات خودرویی هستند که توسط گروه های خودروسازی مطرح کشور نظیر سایپا و ایران خودرو مسئولیت تامین مستقیم آن را بر عهده دارند که بایستی با توجه به تبعات این مهم در تامین به موقع و برنامه ریزی شده مانع تشدید این رفتارها در سطح بازار گردند. (قطعاتی نظر دیسک و صفحه پراید شرکتی سایپا با برند سکو-SECO ساخت کشور کره، دیسک و صفحه اصلی و اورجینال ال90-تندر90 ساخت فرانسه، دیسک و صفحه 200میلیمتری تیبا برند سکو-SECO ساخت کره و مواردی دیگر از این دست هستند)
قاعدتا" آنچه در خصوص دلار و تبعات تغییرات آن عنوان شد در مورد سایر عوامل محیطی موثر نیز موضوع مشابه ای وجود دارد که انتظار می رود بازارگردانان در هر حوزه ای تدابیری اتخاذ کنند تا منافع مشتریان حفظ گردد.
هدف از ارائه این توضیحات برای شما مشتریان عزیز در مجموعه قطعات خودرویی هیدیکا آن بود که شما بدانید ما به هیچ وجه با این رویکرد (تغییر بدون منطق قیمت ها) موافق نیستیم و با تمام تلاش در جهت حذف این رفتار سخیفانه در حوزه قطعات خودرویی هستیم. البته با وجود راهکارهایی که در حال دنبال کردن آن هستیم تا رسیدن به آن آرمان مقدس که حق شما مشتریان می باشد فاصله زیادی داریم ولی صادقانه خودمان را متعهد می دانیم هر آن کجا که بواسطه حمایت و پشتیبانی شما عزیزان توان بر هم زدن این بی نظمی مالی را بیابیم لحظه ای در اجرای آن کوتاهی نخواهیم کرد. باز هم تاکید می کنیم هستند همکارانی که مشابه ما فکر می کنند و دغدغه مشتریانشان را دارند.
لذا این رهنگاشت مدرکی از سمت ما نزد شما مشتریان گرامی برای روزی که اگر اعتبار و آبرویی بواسطه حمایت شما در این مرز و بوم یافتیم فراموش نکنیم آرمان های مقدس ما چیزی جز حقوق مسلم شما نبوده و در کنار شما منصفانه خواهیم ماند.